Zaloguj
Rekrutacja Legion Pretorians

Nowości, plotki, wydarzenia

Postprzez Georgerox » 3 sty 2017, o 10:12


Recykling liczy na odzyskiwaniu surowców wtórnych i ich ponownym robieniu w procesie produkcyjnym w punktu osiągnięcia artykułu o daniu pierwotnym lub nowym. Wykorzystywać bogata w niniejszy rada, nawet wielokrotnie, substancje zawarte w odpadach lub poszczególne materiały. Jak komunikują się sprawy połączone z recyklingiem i recyklingiem braków w Polsce natomiast na świecie?

Cel recyklingu

Przetwarzając surowce wtórne ograniczamy wykorzystanie surowców pierwotnych, co powoduje się do ochrony naturalnych zasobów. Odzyskiwanie i przetwarzanie redukuje także ilość odpadów, tym jednym ilość miejsca na składowiskach. Wreszcie, wykorzystywanie surowców, które są nośnikami energii, jest faktem oszczędnego gospodarowania energią. Ważną zasadą recyklingu jest maksymalizacja ponownego użycia tych jedynych materiałów, przy najniższym koszcie surowcowym i energetycznym koniecznym do ich przetworzenia.

Co przyznaje się do recyklingu?

Śmieci wytworzone w lokalach winnym być usuwane w polach krajowych i mówione do oznakowanych pojemników, z użyciem podziału na rodzaj produktów. W gminach najczęściej wykonywa się segregację kontenerową. Odpady komunalne dodające się do przetworzenia można rozbić na 4 podstawowe grupy: papier, plastik, szkło, metale.

Recykling papieru


Papier jest produkowany na świecie w miary 318 mln ton rocznie. Przy czym statystyczny Polak zużywa rocznie ponad 60 kg papieru. Wykorzystanie makulatury ogranicza eksploatację drewna czerpiącego z lasów (tona makulatury pozwala oszczędzić 17 drzew). Przetwarzając makulaturę oszczędzamy wodę, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza przez papiernie oraz zyskujemy mieszkanie na składowiskach. Powtórne wykorzystanie tony papieru to oszczędność 1476 litrów ropy, 26 tys. litrów wody i 7 m3 miejsca na składowisku.

Produkcja papieru z makulatury oznacza zmniejszenie zużycia energii o 75 proc. sawo kontenery, redukcję zanieczyszczenia powietrza o 74 proc. a ilości ścieków przemysłowych o 35 proc. Zbiórka papieru i makulatury jest kierowana przy pomocy pojemnika oznakowanego kolorem niebieskim.

Do niebieskiego pojemnika na papier wrzucamy: gazety, pracy w miękkich okładkach lub po usunięciu twardych, katalogi, prospekty, tekturę, worki papierowe, papier pakowy, ścinki drukarskie. Czego nie można wkładać do zbiornika na papier? Opakowania z każdą zawartością, lakierowany lub foliowany papier z programów reklamowych, tapety, kalki, papier termiczny, zatłuszczony i zły papier (jeżeli stanowi wtedy kontekst wystarczy go oderwać), opakowania wielomateriałowe (tzw. kartoniki, opakowania tetra pak), artykuły higieniczne – tego pod żadnym pozorem nie dajemy w pojemniku niebieskim.

Recykling tworzyw sztucznych


W polskich gospodarstwach przygotowuje się 1,5 mln ton odpadów tworzyw sztucznych rocznie. Aż 60 proc. spośród nich nie jest poddawanych ponownemu przetworzeniu – pochodzi z możliwościach Organizacji Plastics Europe Polska. Tworzywa sztuczne, pozyskiwane z przerobu ropy naftowej, są groźne dla środowiska naturalnego, gdyż proces ich rozkładu ma nawet kilka tysięcy lat. Porzucone, niezagospodarowane odpady uwalniają toksyczne substancje, które następnie trafiają do gleb i wód gruntowych. Niebezpieczne jest dodatkowo samodzielne spalanie tworzyw sztucznych, z pomoce na uwalniane substancje trujące. Dlatego istotne jest robienie plastiku.


– Około 900 tys. ton śmieci jest bezpowrotnie traconych. Reszta jest odzyskiwana, lub to w recyklingu – 24 proc., czy przez odzysk energii – około 17 proc. Na polu Unii Europejskiej te produkty nie są najlepsze. Unia Europejska składuje tylko ok. 30 proc., wiele więcej odzyskuje w procesie odzysku energii – 37 proc. i w recyklingu – 26 proc. – mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska.

Opakowania PET można przetwarzać na włókna i przędze, folie, oleje opałowe, i nawet meble. Zbiórkę tworzyw sztucznych pokazuje się za pomocą pojemników w kolorze żółtym.

Do żółtego pojemnika wrzucamy: puste butelki plastikowe po drugich napojach (np. typu PET), puste butelki plastikowe po kosmetykach i materiałach czystości (np.: po szamponach, płynach), plastikowe opakowania po żywności (np.: kubki po jogurtach, margarynach), plastikowe koszyczki po owocach, folie i torby z tworzyw sztucznych, czyste kanistry plastikowe, opakowania stalowe oraz aluminiowych (puszki, pudełka, folie itp).

Z zmianie opakowania po lękach i butelki po olejach spożywczych i silnikowych oraz smarach, puszki i pojemniki po farbach i lakierach, opakowania po środkach chwasto i owadobójczych, zabawki, sprzęt AGD nie potrafią się zlokalizować w żółtym pojemniku.

Recykling szkła


Szkło jest przyjemnym surowcem wtórnym, z przyczyny na to, że widocznie istnieć przetworzone bezstratnie na identyczne opakowanie, jakim było poprzednio. Mimo iż odpady szklane nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, ich ponowne wykorzystanie niesie za sobą korzyści ekologiczne.

Wykorzystanie stłuczki szklanej niweluje poziom emisji dwutlenku węgla i szkodliwych związków, towarzyszących produkcji szklanych opakowań. Wpływa zarówno na zminimalizowanie liczb odpadów tego typu na wysypiskach. Zbiórkę szkła prowadzi się za pomocą pojemników do segregacji, w odcieniu białym dla szkła bezbarwnego lub zielonym dla szkła kolorowego.

Do kontenera na szkło wrzucamy szkło opakowaniowe czyli butelki szklane, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach. I czego nie wrzucamy? Szkła płaskiego (szyby okienne i samochodowe, szkła zbrojonego, luster, szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, ceramiki (fajans, porcelana, naczynia typu arco, doniczki, miski, talerze), szkła okularowego, żarówek, świetlówek, kineskopów, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych.

Recykling odpadów aluminiowych


Dlaczego warto odzyskiwać aluminium. Po pierwsze − odpady aluminiowe wywóz gruzu przydają się w sumie do recyklingu, a proces można robić wielokrotnie bez utrat w klas produktu. Po drugie − złoża boksytu (rudy aluminium), z którego produkuje się aluminium, nie poprawiają się.


W Polsce recykling opakowań aluminiowych jest na górnym poziomie. Wykorzystanie odpadów aluminiowych to korzyść ekologiczna, gdyż produkcja aluminium ze złóż boksytu odnosi się ze skażeniem gleby, wód i powietrza. Poprzez odzysk i recykling aluminium, zanieczyszczenie powietrza sprowadza się o 95 proc., wód o 97 proc., a zużycie działalności jest zredukowane o 95 proc.. Metale są zbierane do pojemników w odcieniu szarym.

Opakowania stalowe i aluminiowe (puszki, pudełka, folie itp), podobnie jak odpady z tworzyw sztucznych, wrzucamy do pojemnika żółtego.

Polskie dane i obowiązki wobec Unii


Każdy mieszkaniec Polski robi w rozwoju roku około 300 kg śmieci, co w skali kraju daje rocznie ok. 12 mln ton odpadów. Braki to dzisiaj największy problem ekologiczny w Polsce. W polskim regionie ponad 73 proc. odpadów komunalnych trafia na składowiska (Eurostat 2012 r.), co stanowi wyłącznie powyżej średniej europejskiej (w Organizacji Europejskiej średnio 38 proc.).

W poszczególnych krajach, takich jak Niemcy, Holandia, Belgia, Dania czy Szwecja na wysypiska trafia ich nawet tanio niż 10 proc. (2006 r.), zaś więc dzięki poddawaniu zbieranych odpadów procesom spalania, recyklingu i odzysku.

Zmienić uważa więc właściwa ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21), która, w przeciwieństwie do wcześniejszych przepisów − jest jednoznaczna z prawem unijnym. Ustawa ta stosuje pewną hierarchię sposobów prowadzenia z odpadami: Chodzi m.in. o zapobieganie powstawaniu odpadów, otaczanie ich powodowania, zmniejszanie negatywnego działania na miejsce oraz stworzenie do ponownego zachowania i zastosowania.
Avatar użytkownika
Georgerox
 
Posty: 44
Lokalizacja: The Gambia
Gram od: 0


Powrót do Paintball News

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron